Баштанське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області попереджає:

https://dpssmk.gov.ua/wp-content/uploads/2023/06/shakhtni-kolodiazi-355x200.jpg

Через підрив греблі Каховської ГЕС у зоні лиха опинилося близько 16 тисяч мешканців України та 80 населених пунктів.  Розпорядженням Керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації техногенного характеру регіонального рівня № 2 від 12.06.2023 року частина громад Миколаївщини визначена зоною  надзвичайної ситуації техногенного характеру регіонального рівня.

Нагадуємо: на територіях, що постраждали від затоплень, небезпечно використовувати неочищену воду з відкритих водойм та з підземних джерел. Через затоплення полів, каналізаційних споруд, кладовищ і домогосподарств у регіонах, які розташовані вище за течією вода річок сильно забруднена, лабораторними дослідженнями фіксується значне перевищен­ня мікробіологічних показників. Таку воду небезпечно використовувати  для господар­ських потреб, заборонено купатися у водоймах, поїти тварин і лови­ти рибу (не збирати мертву або ту, що вмирає). Використовувати потрібно лише бутильовану і привізну воду, а також ту, що подається цен­тралізовано через систему водопостачання  (для питних цілей таку воду також потрібно кип’ятити).

У випадку використання води з децентралізованих джерел – шахтних колодязів, які насамперед знаходяться у приватній власності, при виникненні надзвичайних ситуацій рекомендовано проводити дезінфекцію колодязів. Така дезінфекція проводиться і у випадку  встановлення  мікробіологічного забруднення води, а також з профілактичною метою.

Знезараження води у колодязях, проводиться передбаченими для цих цілей дезінфекційними засобами, дозволеними до застосування Міністерством охорони здоров’я України і які внесено у відповідний державний реєстр дезінфекційних засобів. Дезінфекційні засоби випускаються у вигляді таблеток, що добре розчиняються у воді, наприклад, Акватабс, Жавель-клейд, Санідез та інші.

У випадку отримання власником колодязя незадовільних результатів лабораторного дослідження води по санітарно-хімічних або мікробіологічних показниках, існує необхідність відкачування води та проведення санації криниці.

Заходи по санації колодязів для покращення якості води включають в себе очистку, промивку і профілактичну дезінфекцію.

Дезінфекція колодязів, які потрапили в зону підтоплення, включає:

– попередню дезінфекцію колодязя;

– очищення колодязя;

– повторну дезінфекцію колодязя;

– лабораторний контроль якості дезінфекції.

Для організації проведення вищевказаного, отримання практичної (придбання деззасобів, техніки) та консультативної допомоги, населення підтоплених територій чи інших місць, де зафіксовано невідповідність води вимогам НТД, може звертатись до органів місцевого самоврядування.

У випадку проведення санації колодязя власними силами, надаємо рекомендації щодо здійснення вказаної процедури.

Попередня дезінфекція шахтного колодязя.

Перед дезінфекцією колодязя розраховують обсяг води в ньому (в м3), який дорівнює площі кільця колодязя (в м2) на висоту водяного стовпа (в м).

Виконують дезінфекцію наступним чином: готують 10% освітлений розчин хлорного вапна.  Для цього 0,5 кг  хлорного вапна заливають холодною водою, розтирають до отримання рідкої однорідної маси і вливають  10 літрів води.  Ретельно перемішують, відстоюють, зливають прозору воду.  На 1 м3 води витрачають 1 відро освітленого розчину хлорного вапна. Якщо вода  у  колодязі  холодна  (+4  C0 – +6 C0), кількість хлорвмісного препарату для дезінфекції колодязя об’ємним способом збільшують вдвічі. Розрахункову кількість перепарату розмішують у  невеликій   кількості   води у відрі  до  отримання  рівномірної  суміші,  освітлюють  відстоюванням  і  виливають  цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15 – 20 хв.  жердинами або частим опусканням та підніманням  відра  на тросі. Потім  колодязь  закривають  кришкою  і  залишають на 1,5 – 2 години.

Очищення криниці.

Очищення проводиться через 1,5 – 2 години після попередньої дезінфекції колодязя.  Колодязь повністю звільняють від води, очищають від потрапляння в нього сторонніх предметів і накопичення мулу.  Стінки шахти очищають механічним шляхом від забруднень.  Вибрані з колодязя бруд та мул вивозять на звалище або занурюють в заздалегідь викопану яму на відстані не менше 20 м від колодязя яму глибиною 0,5 м і закопують, попередньо заливши вміст ями 10% розчином хлорного вапна (100 гр. хлорного вапна на 1 л води).

Стінки шахти очищеного колодязя при необхідності ремонтують, потім зовнішню і внутрішню частину шахти зрошують з гідропульта 5% розчином хлорного вапна (або іншим засобом, приготованим за інструкцією до препарату) з розрахунку 0,5 л / м2 шахти.

Перед тим,  як  людина  спускається  у колодязь, перевіряють, чи не накопичився там СО2, для чого у відрі на дно колодязя опускають запалену свічку.  Якщо  вона  гасне,  то працювати  можна  тільки  в  ізолювальному  засобі індивідуального захисту органів дихання.

Повторна дезінфекція колодязя.

Після очищення, ремонту та дезінфекції стінок шахти приступають до повторної дезінфекції колодязя.

Витримують час, протягом якого колодязь знову заповнюється водою, повторно визначають обсяг води в ньому (в м3) і вносять потрібну кількість розчину хлорного вапна або іншого дезінфікуючого препарату згідно з інструкцією із застосування.  Наприклад, при використанні хлорвмісних таблеток «Акватабс» – 8,67 необхідно 5 таблеток на 1 м3 (1000 л).  З розрахунку на 1 колодязь об’ємом 7 м3 (7000 л) – 35 таблеток.

Після внесення дезінфікуючого розчину воду в колодязі перемішують протягом 10 хвилин, колодязь закривають кришкою і залишають на 6 годин, не допускаючи забору води з нього.

Після закінчення зазначеного терміну наявність залишкового хлору у воді визначають якісно – за запахом.

При відсутності залишкового хлору у воду додають 0,25 – 0,3 частини початкової кількості дезінфікуючого препарату і витримують ще 3 – 4 години.

Після повторної перевірки на наявність залишкового хлору і позитивних результатів такої перевірки (наявність запаху хлору), проводять відкачку води до зникнення різкого запаху хлору.

При використанні іншого дезінфікуючого засобу, необхідно користуватися інструкцією щодо застосуванню цього препарату.

Лабораторний контроль якості дезінфекції.

Після проведених заходів санації колодязя, для контролю її ефективності, необхідно звернутись до лабораторних закладів, акредитованих на право проведення таких досліджень.