За офіційною статистикою мобільних всередині країни громадян на сьогодні більше 5 млн: 1,4 млн внутрішньо переміщених осіб; більше 1 млн людей, які не мають зареєстрованого місця проживання; 3,3 млн так званих «трудових мігрантів», які мають місце реєстрації в одному населеному пункті, а реально живуть в іншому. 

1 січня 2020 року набув чинності Виборчий кодекс, в якому було закладено норми законопроєкту №6240, що передбачав можливість для всіх виборців голосувати за місцем фактичного проживання, в тому числі й на місцевих виборах. Тож, тепер усі мобільні всередині країни громадяни зможуть змінити або визначити свою виборчу адресу та проголосувати за місцем фактичного проживання на всіх видах виборів. Ця процедура — довготривала, її не доведеться повторювати перед кожними виборами, якщо людина не змінить місце проживання.

У Громадянській мережі ОПОРА розповіли, як можна проголосувати тим, хто живе не за місцем реєстрації або взагалі не має реєстрації.

Змінити або визначити виборчу адресу за новими правилами, аби проголосувати на місцевих виборах вже цієї осені можна буде лише з 1 липня до 9 вересня включно.

П'ять кроків для зміни адреси особисто

1. З 1 липня можна буде прийти до відділу ведення Державного реєстру виборців за фактичним місцем проживання. Знайти свій відділ ДРВ, який відноситься до адреси, що стане новою виборчою адресою, можна за посиланням.

2. Треба буде подати заяву та копію документа, що підтверджує відношення до зазначеної адреси. З собою необхідно мати паспорт.

Бланк заяви можна завантажити із додатку до Постанови ЦВК №88, роздрукувати та заповнити вдома або взяти безпосередньо у відділі ДРВ.

До заяви треба додати копію документа, що підтверджує проживання за вказаною адресою. На сьогодні Виборчий кодекс визначає вичерпний перелік таких підтверджувальних документів. Тобто підійде будь-який 1 із 6 зазначених, а саме:

 • договір оренди житла;

 • документ, який засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за певною адресою;

 • документ про право власності на житло;

 • довідка ВПО;

 • документ, який засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою;

 • документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі або у родинних відносинах із особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою.

Із собою також треба мати оригінал документа, що підтверджує проживання за вказаною адресою та паспорт громадянина України (або тимчасове посвідчення, якщо громадянство набуте лише нещодавно).

3. У відповідь на заяву відділ ведення ДРВ має повідомити, що виборча адреса була змінена. На це Держреєстр має 15 днів, крім того для такого інформування передбачено кілька способів. Повідомлення може бути:

 • видано безпосередньо у відділі ведення ДРВ;

 • надіслано поштою на нову виборчу адресу;

 • надіслано електронною поштою, але для цього необхідно заповнити відповідне поле під час подачі паперової заяви.

В ОПОРІ зазначили, що це лише повідомлення виборця про зміну в реєстрі виборців, тож його не потрібно брати з собою на виборчу дільницю.

Також є кілька підстав, на основі яких можуть відмовити у зміні виборчої адреси. Наприклад, недостовірні дані в заяві, порушені терміни подачі чи відсутні підтверджувальні документи. Але якщо відповідно до законодавства виборець має підстави та всі відповідні документи змінити виборчу адресу й вважає відмову неправомірною, то її можна оскаржити в суді. Повідомлення про відмову відділ ведення ДРВ має надати виборцю не пізніше наступного дня після подачі заяви.

4. Після отримання повідомлення про зміну виборчої адреси можна побачити оновлену інформацію в Реєстрі, зайшовши в «Особистий кабінет виборця» на сайті ДРВ. У розділі «Перевірка включення» потрібно уважно, без жодних описок, ввести свої персональні дані, ввести підтверджуючий код, який прийде на електронну пошту, та упевнитись, що відображається вже нова виборча адреса. Після цього варто також відстежити номер та адресу нової виборчої дільниці, яка відноситься до нової виборчої адреси. 

Крім того, коли вже триватиме виборчий процес і на дільниці передадуть друковані попередні списки виборців, то можна буде прийти на свою нову дільницю та перевірити коректність своїх даних у списках виборців.

5. У день голосування, 25 жовтня 2020 року, треба буде прийти на нову виборчу дільницю, яка відноситься до нової виборчої адреси, та проголосувати. Це можна буде зробити з 8:00 до 20:00, маючи з собою лише паспорт громадянина України.

Варто зазначити, що на відміну від минулорічної процедури, коли наприкінці списку друкувався додаток із переліком усіх виборців, які змінили місце голосування, після зміни виборчої адреси виборець буде знаходитись у списку саме за адресою. Крім того, жодного повідомлення про зміну виборчої адреси з собою на дільницю брати не треба, лише повідомити свою адресу членам комісії. Член комісії має просто перевірити паспорт, перевірити наявність виборця у списку за названою адресою та видати бюлетень.

Як змінити виборчу адресу через уповноважену особу

Нерідко трапляються випадки, коли людина особисто не може відвідати відділ Держреєстру виборців. За неї це може зробити уповноважена особа. Вона має пройти той самий шлях подачі заяви в паперовому вигляді з єдиною різницею — ця особа повинна мати з собою саме свій паспорт, а також довіреність, видану виборцем, чию виборчу адресу будуть змінювати, посвідчену відповідно до вимог законодавства.

Зміна виборчої адреси онлайн

Процедура зміни виборчої адреси з можливістю подати електронну заяву запрацює з 1 липня. Тому детальний покроковий алгоритм поки що невідомий.

Проте в ОПОРІ зазначили кілька важливих моментів:
процедура буде доступною лише на офіційному сайті Державного реєстру виборців;

 • здійснити її можна буде лише за наявності ЕЦП (електронного цифрового підпису);

 • заяву не треба буде сканувати та надсилати, вона безпосередньо створюватиметься на сайті. Необхідно буде лише вписати потрібні дані та підвантажити підтверджувальний документ щодо зазначеної адреси у форматі .JPG або .PDF вагою до 5 Мб У заяві обов'язково необхідно буде вказати електронну пошту, на яку потім буде надіслано повідомлення про зміну виборчої адреси або про відмову в такій зміні.

Ще одна грандіозна новація Виборчого кодексу — можливість визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання. Офіційно в Україні нараховується більше 1 млн громадян, які з різних причин не мають реєстрації.

Наприклад, це і молоді люди з тимчасово окупованої території, які були зареєстровані в гуртожитку свого навчального закладу, а після завершення були «виписані» звідти й не можуть поставити собі позначку про реєстрацію в Донецьку, проживаючи в Києві; і люди, які були «виписані» рішенням суду після розлучення; і безпосередньо безхатьки, які перебувають на обліку в соціальній службі; тощо.

Загалом же покроковий алгоритм дій щодо визначення виборчої адреси дуже подібний до процедури зміни виборчої адреси як при подачі паперової заяви, так і онлайн. Є лише кілька відмінностей, зокрема — необмежений перелік документів, що підтверджують місце проживання.