Зустріч з головою Центральної виборчої комісії України (ЦВК) Олегом Діденком відбулася в останні дні липня, коли у державних органів ще не було узгодженого розуміння, як формувати районні територіальні виборчі комісії після збільшення районів. Роз'яснення Мін'юсту і ЦВК з'явилося пізніше, але повної ясності не внесло. Інтерв'ю вийшло в №15 журналу Корреспондент.

Фото без опису

Напередодні виборів відбулося скорочення кількості районів з 490 до 140. Чи встигаєте сформувати територіальні виборчі комісії з виборів райрад?

- Що стосується ЦВК, то ми встигаємо, але більше проблем є для місцевих організацій партій станом на зараз. Одні райони ліквідовані, інші створені, а місцеві організації партій, які були в старих районах, зберігаються, їхній статус не визначений. Виникає питання, чи можуть вони бути суб'єктами внесення кандидатур у тих ТВК (територіальних виборчих комісіях), які будуть утворюватися в нових районах. Як у юриста, у мене відповідь, скоріше, ні. Перш за все тому, що змінилися кордони районів. Але це сфера відповідальності Міністерства юстиції. ЦВК звернулася в Мін'юст за роз'ясненням. Специфіка ситуації в тому, що зараз вже йде процес подання кандидатур до складу комісій. Може виникнути нехороша ситуація, коли партії вважають, що кандидатури можуть вносити одні організації, одного рівня, а згодом з'явиться роз'яснення Мін'юсту - ні, іншого рівня.

 

Чи були уточнення, що подавати можуть організації з однойменними назвами нових районів?

- Це питання дискутувалося в ЦВК, але уточнення такого не було. Дуже дискусійним є питання, чи можна надавати право вносити кандидатури районним організаціям, які були зареєстровані раніше в однойменному районі. Тоді виходить, що ми віддаємо перевагу якійсь партійній організації за формальними критеріями - за випадковим збігом назви. Тут питання в правонаступництві. Є організація партії, яка була зареєстрована в тому місці, яке стало центром нового району, правонаступником. Якщо займати позицію, що така організація є правонаступницею, то тоді, наприклад, для забезпечення рівності потрібно вважати, що ті партійні організації, які зареєстровані в містах обласного значення, що стали центром нового району, теж є правонаступниками. І тоді вони поширюють свої повноваження на територію всього новоствореного району. І тоді вони опиняться в пріоритетному становищі щодо тих, хто був створений у ліквідованих районах.

 

Яка позиція Міністерства юстиції?

- Ми звернулися до Міністерства юстиції України 27 липня з листом, а 28 липня - з постановою з проханням роз'яснити статус місцевих організацій політичних партій під час місцевих виборів. У тому числі правосуб'єктність цих організацій у зв'язку зі змінами адміністративно-територіального устрою України. 31 липня 2020 року до ЦВК надійшов лист від Мін'юсту з відповідними роз'ясненнями. Уже на наступний день, 1 серпня, ЦВК прийняла постанову Про роз'яснення щодо застосування окремих положень Виборчого кодексу України щодо участі місцевих організацій політичних партій у формуванні виборчих комісій на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. Якщо коротко, цим роз'ясненням, з одного боку, врахована позиція Мін'юсту з приводу збереження за районними та міськими (міст обласного значення) партійними організаціями, які були утворені до реформи адміністративно-територіального устрою, права на внесення кандидатур до складу виборчих комісій. А з другого - визначено пріоритетність подань до складу виборчих комісій від обласних організацій політичних партій у разі, якщо в структурі партії відсутні міські та районні організації, які були зареєстровані вже після змін адміністративно-територіального устрою. Якщо більш детально про пріоритетність участі місцевих організацій політичних партій у формуванні виборчих комісій на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, то пріоритет - за районними організаціями, які виникли після проведення адміністративно-територіальної реформи. У разі їхньої відсутності подання можуть робити обласні організації. Якщо нові районні структури не були створені, то старі осередки зберігають повноваження, втім, якщо пропозиції надійдуть від кількох районних організацій, які існують у рамках нового району, то вони розглядатися не будуть.

 

Ви допускаєте можливість зриву виборів на районному рівні?

- Тут не йдеться про зрив виборів на районному рівні. Мова йде скоріше про проблеми з організацією підготовки і проведення виборів загалом. Ми зараз говоримо про створення комісій, які формує ЦВК. Це обласні, районні та всі міські. Районні ж комісії, у свою чергу, будуть формувати сільські та селищні територіальні виборчі комісії. А сільські, селищні і міські будуть утворювати дільничні виборчі комісії. Й у всіх цих випадках буде виникати питання належного суб'єкта внесення кандидатур до складу відповідних комісій. Ця проблема провокує низку складнощів, можливо, судових спорів, але навряд чи створює загрозу зриву виборів.

 

НА ДВОХ СТІЛЬЦЯХ

 

Як відомо, можна бути кандидатом на місця у двох радах одночасно, а потім навіть отримати потрібну для отримання мандата кількість голосів, але при цьому закон виключає участь у декількох радах. При цьому немає чіткої норми про те, на якому етапі потрібно відмовитися від одного з мандатів. Наскільки гострою виявиться проблема визначення результатів виборів у таких ситуаціях?

- Дійсно, у Виборчому кодексі чітко не визначено, яким чином повинен діяти кандидат, обраний до рад двох рівнів, щоб не набути два депутатських мандати одночасно. Станом на зараз під час подання документів на реєстрацію кандидат повинен подати заяву, що він відмовляється від іншого представницького мандата. Тут питання совісті кандидата. Закон про статус депутатів місцевих рад забороняє мати два депутатських мандати одночасно. Обрання депутатом в іншу місцеву раду є підставою для припинення повноважень депутата навіть без рішення ради. Тому я на місці кандидатів дуже обережно підходив би до цього питання, тому що можна втратити обидва мандати.

 

Партійні списки тепер обов'язкові і в невеликих населених пунктах - з населенням від 10 тис. виборців. Коли слід визначати цю кількість? На яку дату?

- Наші пропозиції з цього приводу ввійшли в останню редакцію Виборчого кодексу. Тепер виборча система визначається виходячи з кількості виборців, що мають право голосу на відповідних місцевих виборах, станом на перший день місяця, що передує місяцю початку виборчого процесу. Щодо нинішніх виборів це 1 серпня 2020 року. При цьому у Виборчому кодексі вказана норма, виборча система не може бути змінена до наступних чергових або позачергових виборів. Якщо під час виборчого процесу відбудеться зміна кількості виборців, це не викликає зміни виборчої системи, навіть якщо будуть призначені повторні вибори у відповідній громаді.

 

ХТО РАХУВАТИМЕ

 

До речі, Венеціанська комісія не рекомендувала вводити зміни до виборчого законодавства менш ніж за рік до виборів. Чи отримуєте з цього приводу нарікання?

- Нарікання отримує країна в цілому. На жаль, в Україні є така практика, що повторюється від виборів до виборів. Це наша реальність. Однак ці норми є рекомендаційними. І взагалі - не ЦВК приймала рішення. Ключові елементи виборчої системи визначає парламент.

 

Були пропозиції збільшити в цьому році вдвічі грошові компенсації за роботу в комісіях. Пропозиція відхилили - чи будуть проблеми з членами комісій?

- Пропозиція підвищити оплату вдвічі не могла пройти. Це призвело б до значної зміни обсягів фінансування виборів у цілому. У нас зараз на оплату праці членів виборчих комісій і залучених осіб закладено близько 1 млрд грн - це майже половина всіх бюджетних асигнувань на вибори. І саме на 1 млрд грн Верховна Рада України вже зменшувала обсяг асигнувань на місцеві вибори в цьому році, у зв'язку з введенням карантину. Тільки недавно ці кошти були повернуті в бюджетну статтю в повному обсязі. Підвищення компенсацій вдвічі треба було б узгоджувати з бюджетним законодавством. У тих умовах, в яких зараз перебуває наша країна, цього важко було очікувати. Звичайно, ми хочемо належним чином оплачувати роботу в комісіях, підвищувати їх професійний рівень. У нас є ідея розгортання територіальних представництв ЦВК, створення секретаріатів окружних комісій для того, щоб значно підвищити професіоналізм комісій. У нас навіть була ідея вводити працівників цих територіальних представництв до складу окружних комісій на загальнодержавних виборах як керівний склад. Це дозволило б не тільки ввести політично професійний принцип їхнього формування, підвищити рівень їхнього професіоналізму, а й тим самим зняти питання квотності. Саме в цих квотах часто бувають зловживання.

 

Ви маєте на увазі створення секретаріатів, які працюють на постійній основі?

- Маються на увазі територіальні представництва ЦВК, які займалися фінансовим, матеріально-технічним забезпеченням виборчого процесу, веденням реєстру виборців, навчанням суб'єктів виборчого процесу, підготовкою до наступних виборів. Зараз у законі про ЦВК вже прописаний функціонал представництв. На базі цих представництв під час виборів передбачали створювати секретаріати окружних виборчих комісій, що забезпечують роботу комісій, готували проекти документів - за аналогією із Секретаріатом ЦВК. Або навіть більше - включати посадових осіб територіальних представництв ЦВК до складу окружних комісій як керівний склад. Ідея ця була дуже розкритикована. Нам закидали спробу зловживати адмінресурсом. Ідея не сприймається політичними партіями і народними депутатами.

 

Логічний опір: побоюються, що керівництво всіма ОВК перейде під контроль ЦВК, яка зазвичай є лояльною до чинної влади. Хіба ні?

- Саме ці аргументи наводять противники введення ідеї про професійне керівництво комісіями. Втім, зараз керівники комісій призначаються за квотним принципом політичними партіями. Часто це люди без досвіду і знань, але оскільки є квота політичної партії, то ні для кого не секрет, чому часто в процесі формування комісій беруть участь політичні партії, які беруть участь у самих виборах. Для деяких це серйозний бізнес. Це ж постійна практика, коли люди з Києва включаються в комісії по всій Україні, вони там не з'являються, роботу ніхто не організовує. Щоб припинити повноваження, треба докласти багато зусиль, зібрати чимало документів. І навіть якщо це вдається - квота зберігається і все починається спочатку. На практиці в організаторів виборів це викликає купу проблем, але коли ми запропонували рішення, політичні партії заявили: «Ні-ні, не можна». Тут треба знайти баланс. Ми навіть пропонували включати представників ЦВК без права вирішального голосу, щоб партії менше боялися зловживань.

 

До якого рівня ви пропонуєте введення професійних членів комісій?

- Ми намагаємося бути реалістами, адже вирішення цього питання вимагає відповідного бюджетного фінансування. Тому до рівня окружних. Раніше їх було 225. Зараз відбулася зміна адміністративно-територіального устрою. Виборчий кодекс чітко не прописує кількість округів для загальнодержавних виборів. Думаю, ми визначимо округу з прив'язкою до нового адміністративно-територіального устрою. Швидше за все, буде менше ніж 225. Відповідно до цієї кількості ми хочемо створити територіальні представництва ЦВК. Через ці представництва можна забезпечити, зокрема, фінансування виборів. Тому що з новим законом «про державні закупівлі» виникає дуже багато проблем.

 

Число округів буде відповідати кількості районів плюс великі міста?

- Приблизно. Є дуже великі райони, наприклад, Харківський (в столиці), або великі міста-мільйонники, там доцільно створити по кілька округів.

 

ПАРТІЙНИЙ ВІТЕР

 

Цікава особливість нинішніх місцевих виборів - це укладання угод між депутатськими групами в парламенті і позапарламентськими політичними партіями. Як це буде працювати?

- Станом на зараз ЦВК отримала такі угоди - про політичну співпрацю між двома депутатськими групами і політичними партіями. Тепер відповідно до закону це надає місцевим організаціям відповідних політичних партій (які уклали угоду) право представляти кандидатів до складу виборчих комісій для гарантованого включення. Одна депутатська група може укласти угоду тільки з однією політичною партією. Законодавець тут застосував ту ж логіку, що і з фракціями політичних партій в парламенті. Під час визначення пріоритетності «парламентських партій» законодавець виходив з того, що партії, які за результатами виборів сформували фракції, мають певний рівень підтримки в суспільстві і повинні взяти відповідальність за організацію наступних виборів. На практиці бачимо, що члени комісій, які включені за поданням політичних партій, що мають фракції в парламенті, працюють більш відповідально в комісіях.

 

Ще експерти звертали увагу на складність формування виборчих фондів для незалежних кандидатів. Ця проблема ще має місце?

- Ви, напевно, маєте на увазі списки незалежних кандидатів. Це одна з підстав для критики пропорційної виборчої системи з відкритими списками. Особливо критика посилилася, коли партійні вибори дійшли до невеликих населених пунктів. У світі ця проблема вирішується висуненням списку незалежних кандидатів. Виписується процедура, як він формується, щоб забезпечити можливість громадян України, які не є членами політичних партій і не хочуть висуватися від партій. У нашому Виборчому кодексі такий механізм непередбачуваний. Він застосовуватися не буде.

 

РАЙОННЕ ПИТАННЯ

 

Може виникнути така ситуація, що на районному рівні у партії не буде зацікавленості витрачатися на вибори, тому що поки ніхто не розуміє, які повноваження будуть у райрад за підсумками реформи?

- Тут мені важко прогнозувати. Це питання за межами виборчого процесу. Я чомусь не дуже вірю в такий сценарій. Аргументи про звуження повноважень, вони логічні взагалі-то. Але ми не знаємо до кінця, чим завершиться реформа стосовно районних рад та їх повноважень. В країні події часто розвиваються непрогнозовано.

 

Ви припускаєте, що політичні партії на всякий випадок займуть ці місця, а потім під них з'являться повноваження?

- Я чомусь схиляюся до такої думки. Знову ж таки, це за межами сфери моєї відповідальності. Тут ще може бути інше питання. Наскільки я чув, вже озвучувалися наміри оскаржувати ліквідацію районів у Конституційному суді. Ще у зв'язку з цим можуть виникнути питання, що ж буде тоді з виборами. Реформа складно рухається. Щодо частини виборів до районних рад є інша серйозна проблема. Принаймні для ЦВК. Відповідно до абз. 2 ч. 7 ст. 194 Виборчого кодексу України (в редакції Закону №805-IX від 16.07.2020 року) перші вибори депутатів обласних, районних рад призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу на підставі рішення про утворення обласних, районних рад. І станом на зараз є постанова Верховної Ради України Про утворення і ліквідацію районів, відповідно до якої утворені райони. Однак рішення про створення районних рад відсутнє. Так само як і не визначено на законодавчому рівні, який саме орган уповноважений прийняти рішення про утворення районних рад і звернутися в ЦВК для призначення перших виборів депутатів райрад. Так що ЦВК опинилася в дуже непростій ситуації. З одного боку, треба забезпечити активні і пасивні виборчі права громадян на виборах до районних рад. А з другого - можуть і притягнути до відповідальності за нецільове витрачання бюджетних коштів, якщо такі вибори будуть призначені без належних правових підстав.

 

СВІЖІ СКЛАДНОЩІ

 

Про складність бюлетеня. Виборець тепер ставить позначку навпроти партії і факультативно додає номер кандидата зі списку, якого він вважає за краще просунути. Чи буде вважатися дійсним бюлетень, якщо номер кандидата проставлений, а навпроти партії відмітка відсутня?

- Краще, звичайно, щоб це питання однозначно було врегульовано у Виборчому кодексі. На жаль, воно там однозначно не врегульовано. Однак у Виборчому кодексі є норма, яка визначає підстави для визначення бюлетеня недійсним. Описана вами ситуація, коли позначка є тільки напроти кандидата або замість номера кандидата стоїть будь-яка інша позначка, - як тоді бути? Якщо виходити з того, які бюлетені є недійсними, то такими вважаються бюлетені, з яких не можна встановити волевиявлення виборців. Я особисто вважаю, в описаних вище випадках волевиявлення виборців встановити можна і потрібно враховувати такий бюлетень. Ідеально мати таку норму в законі, але якщо її не буде, доцільно зробити роз'яснення ЦВК. Будемо вирішувати колегіально.

 

Завантаження самої ЦВК на цих виборах теж буде великим. Вам постійно потрібно буде міняти членів ТВК. Опора вважає, що такий обсяг повноважень приведе до десятків годин машинальної роботи ЦВК. Чи потрібно вам стільки повноважень?

- Я б не сказав, що цього разу ми формуємо рекордну кількість комісій. І раніше у нас було 490 районів, а ще міста обласного значення. Сумарно це було близько 650 комісій. Зараз кількість районів зменшилася, однак ми формуємо всі міські комісії. Їх трохи більше 400. Тобто загальна кількість у порівнянні з 2015 роком практично не змінилася. Сказати, що значно збільшиться навантаження, не можу. Можливо, було б доцільно формувати комісії нижчого рівня обласними виборчими комісіями.

 

Ви готові віддати ці повноваження на обласний рівень?

- Це не про те, готові або не готові. Це питання законодавчого врегулювання. В даному випадку законодавець, мабуть, керувався тим, що зараз авральні умови підготовки до виборів. Щоб встигнути, мабуть, краще, щоб всі міські комісії формувала ЦВК. У Виборчому кодексі враховані наші пропозиції про можливості вносити подання до складу комісій з допомогою електронних сервісів. Тому, якщо в подальшому нам вдасться ввести онлайн-подання заяв від місцевих організацій партій щодо змін кандидатур у комісіях, це вирішить багато питань.

 

Були ідеї на цих виборах ввести пілотні регіони з альтернативним способом голосування в електронному вигляді. Де будуть реалізовані такі проекти?

- Давайте не поспішати. Про такі пілотні проекти заявляли не в ЦВК, але, наскільки мені відомо, на цих виборах таких пілотних проектів не буде. Змінами до кодексу введена можливість проведення таких експериментів. Але умови, у яких відбувається підготовка до виборів, їх специфіка та складність не дають нам можливості належним чином їх підготувати. Думаю, поки експериментів не буде.

 

Що найскладніше для вас у цих виборах?

- Найбільший виклик - підготовка і, можливо, проведення виборів в умовах карантину. Значно ускладнила підготовку невизначеність, обумовлена реформою адміністративно-територіального устрою та змінами до Виборчого кодексу України, які були прийняті недавно. А також необхідність ув'язування цих двох реформ між собою. У технологічному плані нас чекає застосування на місцевих виборах нових і досить складних виборчих систем. Дуже складний підрахунок. У кожного виборця буде до чотирьох бюлетенів зі списками партій і кандидатів. Мені шкода членів комісій, які все це рахуватимуть. Для них ми максимально намагалися спростити все, що можна було спростити. Наприклад, ми дуже хотіли спростити протокол, прибравши з нього графи, які є інформаційними і не мають значення для встановлення результатів виборів. На жаль, Верховна Рада в останній момент з голосу, навіть без обговорення повернула по шість-вісім додаткових позицій в протоколи - під приводом боротьби з фальсифікаціями. В основному ці додаткові графи суто інформаційні або формуються шляхом додавання / віднімання попередніх. На практиці це тільки ускладнює роботу членам комісій і створює умови для появи помилок, які можуть бути підставою для повернення протоколів і їхнього уточнення. При тому, що на виборчій дільниці може бути необхідність виготовляти 20-30-40 примірників кожного виду протоколу. Як на мене, невиправдані навантаження. Не варто забувати про ті непрості умови, у яких працюватимуть члени виборчих комісій на цих виборах. І створення додаткового навантаження на них в тих випадках, коли мова йде про загрозу фальсифікації, - це створення невиправданих ризиків для їхнього життя і здоров'я.